3 spēcīgi senlatviešu ticējumi, kas jāizdara 1.maijā: tas palīdz piesaistīt gaismu, pārticību un veiksmi

Foto – Pexels

1.maijs Latvijā ir brīvdiena, tomēr arī senāk, saistībā ar senām tradīcijām un ticējumiem, šī dienas bija īpaša. Un, starp citu, ne tikai Latvijā.

Agrāk, mūsu senči šo dienu uzskatīja par pavasara sākuma laiku, kad daba ir pilnībā atmodusies un sācies aktīvs darbs ar zemi. Šo dienu arī īpaši saistīja ar to, ka lopus dzina jau gados, kas, starp citu, ir viena no galvenajām šīs dienas tradīcijām un nozīmēm.

Mūsu senči ticēja, ka lopus pirmo reizi izdzīt ganībās šajā dienā nozīmē piesaistīt laimi šim konkrētajam ganāmpulkam un ka to visu gadu sargās gaišie gariņi. Pirms izdzīšanas ganos, lopu kūtis bieži kvēpināja ar kadiķiem, lai pasargātu tos no ļauniem gariem.

Dažviet Latvijas reģionos zināms, ka šajā dienā bija cieņā arī īpaši uguns rituāli. To darīja, lai attīrītu apkārtējo vidi un aizbaidītu ļaunos garus.

Foto – Pexels

Taču citur Eiropā, piemēram, Vācijā, Anglijā un Skandināvijā šajā dienā telpas izrotāja ar īpašām lentēm un dejoja. Tas simbolizēja auglību, dzīvības spēku un pavasara atnākšanu. Savukārt Īrijā un Skotijā maija sākums tika svinēts kā diena, kad izšķiras viss starp gaismu un tumsu. Tāpēc arī tur, līdzīgi latviešiem, cieņā bija dažādi uguns rituāli.

Lasi vēl: Komponists Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko viņš patiesībā domā par mūsdienu mūziķiem (+VIDEO)

Taču visas šīs tautības, ieskaitot latviešus, vieno kas kopīgs. Ticēja, ka šajā dienā dabai ir īpašas spējas, un, pateicoties, dažādiem rituāliem, var piesaistīt veiksmi, auglību un aizsardzību.

Rituāli, kas jāizdara, lai piesaistītu veiksmi un iegūtu aizsardzību:

Senlatvieši ticēja, ka, mazgājoties 1.maija agrā rītā rasā, cilvēks iegūst skaistumu un dzīves sparu visam atlikušajam gadam.

Īpaša vērība tika piešķirta visam, kas saistīts ar uguni. Kūpināja kadiķa vai vībotnes zarus – ap lopiem, ap mājas slieksni, jo ticēja, ka tas spēj pasargāt no ļaunas acs, nes ģimenei svētību un labklājību. Dažviet dedzināja arī ugunskurus, lai attīrītu vidu un piesauktu gaišas domas.

Foto – Pexels

Īpaša nozīme ir maijpuķītēm, kā arī citiem pirmajiem pavasara ziediem – tie tika plūkti un nesti mājās. Ticēja, ka pirmie pavasara ziedi mājoklim piesaista veiksmi. Bet dažos Latvijas novados pat pina vainagus (līdzīgi kā Līgo vakarā), ar pavasara ziediem, lika tos galvā un ticēja, ka tas piesaista laimi un mīlestību.

Ticējumi par veiksmi:

Ja 1. maijā pirmo pamana zvirbuli, tas nozīmē, ka viss atlikušais gads būs veiksmīgs. Ja vārnu – gaidāma slikta raža vai neveiksme.

Šajā dienā nav atļauts slaucīt, mazgāt un tīrīt grīdas – tas nozīmē, ka jūs no mājas “izslaucīsiet” laimi.

Latvijas Valsts mežu darbinieks mežā netālu no Apes kļūst par liecinieku plēsēju cīņai un nofilmē to (+VIDEO)

Ja šajā dienā apmeklē draugus vai radus, vēlams ciemos aiznest kādus pavasara ziedus vai ēdienu – tas simbolizē dot un pretī saņemt veiksmi.